Συνεχίζεται το θρίλερ αναζήτησης του δράστη της Χαλκιδικής
Ενημερώθηκε η Interpol και οι ιταλικές αστυνομικές αρχές
Δημοσίευση 13/1/2016 | 15:17
![Συνεχίζεται το θρίλερ αναζήτησης του δράστη της Χαλκιδικής](https://cdn.e-daily.gr/repository/2016/xalkidiki.jpg)
Για έβδομη μέρα συνεχίζεται η επιχείρηση εντοπισμού του 34χρονου Αλβανού που σκότωσε εν ψυχρώ την εν διαστάσει σύζυγό του και εξαφανίστηκε παίρνοντας μαζί και τον 4χρονο γιο τους, Φοίβο. Οι αστυνομικές επιχειρήσεις επικεντρώνονται στη Χαλκιδική αφού η αστυνομία πιστεύει πως ο 34χρονος δεν κατάφερε να φύγει από τη χώρα και μεταβεί στην πατρίδα του, όπως άλλωστε επεδίωκε.
Η έρευνα συνεχίζεται στο σπίτι στο χωριό Τρίκορφο, όπου πιθανολογείται ότι έμεινε μαζί με το γιο του ο Αλβανός δράστης. Το μηχανάκι που βρέθηκε κρυμμένο σε θάμνους, το μπουφάν αλλά και μερικές συσκευασίες τροφίμων, καθώς και μια σβηστή εστία φωτιάς, οδηγούσαν στο συμπέρασμα πως, πατέρας και γιός, δεν έχουν φύγει από τη χώρα και κρύφτηκαν στο συγκεκριμένο σπίτι, ίσως για μια ημέρα.
Αργότερα η οικογένεια ισχυρίστηκε πως το παλτό δεν ήταν δικό του. Το ενδεχόμενο να αναψε εκείνος την φωτιά έχει σχεδόν αποκλειστεί, γιατί τις ημέρες ή την ημέρα που χρησιμοποιήσε το σπίτι για κρυψώνα, η βροχόπτωση ήταν έντονη. Θεωρούν δηλαδή, πως θα δυσκολευόταν πολύ να ανάψει φωτιά εν μέσω βροχής.
Η πρόθεση του να περάσει τα σύνορα προς την Αλβανία επιβεβαιώνεται από μαρτυρία ενός στενού του φίλου, από τον οποίο ζήτησε ένα αυτοκίνητο για να φτάσει στα σύνορα. Ήδη έχει ενημερωθεί η Interpol, όπως και οι αστυνομικές αρχές της Αλβανίας και της Ιταλίας. Μέχρι και εθελοντές κάνουν έρευνες στην περιοχή, ενώ το τηλέφωνο της αστυνομίας δεν έχει σταματήσει να χτυπά και να δέχεται μαρτυρίες κατοίκων.
Ο πρώην πεθερός του καταζητούμενου, θεωρεί πως δεν είναι δύσκολο για ένα άνθρωπο σαν τον 34χρονο Αλβανό να περάσει τα σύνορα και να περιπλανηθεί στα βουνά, όταν από μικρός μπαινόβγαινε στην Ελλάδα και συνεπώς γνωρίζει δρόμους, μονοπάτια και τον τρόπο ώστε να επιβιώσει.
Η αγωνία κορυφώνεται σε ένα θρίλερ που όλοι ελπίζουμε να έχει ένα αίσιο τέλος, πρίν υπάρξει κάποιος κίνδυνος για τη ζωή του 4χρονου αγοριού.