Η ημέρα που ο Αντονίν Πανένκα έδωσε σε ένα χτύπημα πέναλτι το όνομα του

Όταν το πέναλτι «αλά Πανένκα» έμεινε στην ιστορία

Γράφει ο ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΣ Δημοσίευση 20/6/2020 | 00:55

@athlet.org

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1976, ήταν μια από τις πιο μεγάλες εκπλήξεις στην ιστορία του ποδοσφαίρου μέχρι εκείνη την στιγμή. Το σύστημα ήταν πιο περίπλοκο και μέχρι τα προημιτελικά υπήρχαν διπλοί αγώνες. Η τελική φάση περιελάμβανε τους ημιτελικούς και τον τελικό.

Η Δυτική Γερμανία ήταν σε εξαιρετικό φεγγάρι. Είχε κερδίσει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1972 αλλά και το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1974 στο Βερολίνο. Ήταν φαβορί για άλλη μια φορά και στα προημιτελικά ξεπέρασε το εμπόδιο της Ισπανίας παίρνοντας ισοπαλία στη Μαδρίτη και κερδίζοντας με 2-0 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Μονάχου. Αντίπαλός της στα ημιτελικά θα ήταν η Γιουγκοσλαβία.

Η εκπλήξεις για την Τσεχοσλοβακία ξεκίνησαν από τα προημιτελικά, όταν απέκελισε την φιναλίστ του Ευρωπαϊκου Πρωταθλήματος του 1972, Σοβιετική Ένωση. Την κέρδισε 2-0 στην Μπρατισλάβα και πήρε ισοπαλία 2-2 στο Κίεβο. Αντίπαλος της στα ημιτελικά θα ήταν η Ολλανδία του Γιόχαν Κρόιφ.

Οι Γερμανοί πέρασαν κερδίζοντας 4-2 στην παράταση και αφού έιχαν βρεθεί να χάνουν με 2-0 στο 30ο λεπτό. Όλοι πίστεψαν πως δεν μπορεί να ηττηθεί, ειδικά αφού την προηγούμενη ημέρα οι τσεχοσλοβάκοι είχαν κάνει την έκπληξη και είχαν προκριθεί στον τελικό με σκορ 3-1 στην παράταση επίσης.

Στις 20 Ιουνίου του 1976, οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι. Οι Τσεχοσλοβάκοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 2-0 στο 25’. Τρία λεπτά αργότερα η Γερμανοί μείωσαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 89ο λεπτό. Ο αγώνας πήγε στην παράταση όπου δεν αναδείχθηκε ο νικητής, ο οποίος θα έβγαινε από την διαδικασία των πέναλτι. Τα έξι πρώτα κατέληξαν στην εστία.

Το ίδιο έγινε και στο έβδομο με την Τσεχοσλοβακία να προηγείται 4-3. Ο θρύλος της Μπάγερν Μονάχου Ούλι Χένες, αστόχησε στο 8ο κατά σειρά πέναλτι. Ο Αντονίν Πανένκα έστησε την μπάλα στα 11 μέτρα και αν σκόραρε, η Τσεχοσλοβακία θα στεφόταν πρωταθλήτρια Ευρώπης. Το πέναλτι που χτύπησε ο Πανένκα δεν το είχε ξαναδεί κανείς μέχρι τότε. Η μπάλα αναπαύθηκε στα δίχτυα και οι Τσεχοσλοβάκοι ολοκλήρωσαν την έκπληξη με ένα πέναλτι που έμεινε στην ιστορία. Από τότε το συγκεκριμένο χτύπημα πέναλτι ονομάζεται «αλά Πανένκα».