Αρωμα Αυτοκρατορικής Βιέννης
Δημοσίευση 10/12/2015 | 00:14
![Αρωμα Αυτοκρατορικής Βιέννης](https://cdn.e-daily.gr/repository/2015/viennachristmas.jpg)
http://www.tch.gr
Ωρα προσέλευσης: 21:00
Τιµές: 60¤, 50¤, 40¤, 30¤, 20¤, 15¤
H «Wiener Johann Strauss-Capelle», το µουσικό σύνολο που ίδρυσε η µουσική δυναστεία των Στράους, ο Στράους πατέρας και οι υιοί του Γιόχαν, Γιόζεφ και Έντουαρντ και συνόδευε τους Στράους σε όλη τους τη µουσική επέλαση από τη Βιέννη σε ολόκληρο τον κόσµο, έρχεται στη Θεσσαλονίκη µε 25 µουσικούς, για µια µουσική παράσταση, που µας εισάγει στην εορταστική ατµόσφαιρα των Χριστουγέννων.
Η ερµηνεία των συνθέσεων των Στράους, αλλά και των έργων άλλων µεγάλων συνθετών, µαζί µε τα κόκκινα φράκα των µουσικών, που καθιερώθηκαν το 1843, έγιναν σήµα κατατεθέν στην ιστορία της Ορχήστρας στις εµφανίσεις της σε ολόκληρο τον κόσµο.
Η Ορχήστρα επανιδρύθηκε το 1977, για να συνεχίσει αυτή τη παράδοση. Οι µουσικοί της Ορχήστρας µε τα ίδια κόκκινα φράκα των προγόνων τους, συνεχίζουν να ερµηνεύουν τις αυθεντικές συνθέσεις των Στράους, αλλά και έργα των Λέχαρ, Κάλµαν κ.ά. δηµιουργώντας µια νέα ιστορία παραστάσεων.
Aπό την επανίδρυσή της το 1977 και µετά – είχε διαλυθεί µε τον θάνατο του υιού Στράους, η «Wiener Johann Strauss-Capelle» έχει δώσει πάνω από 3.000 επιτυχηµένες παραστάσεις σε περίπου 50 χώρες. Μεταξύ αυτών, σε µερικές από τις αίθουσες συναυλιών του κόσµου: Suntory Hall Tokyo, Symphony Hall Osaka, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center, Concert Hall Shanghai.