E-Daily Τα Νέα της ημέρας και ότι σου κάνει κλικ!
LOL Feed OMG Feed Retro Feed A-List Feed LGBTQI+ Feed
E-Daily

Γαλλία‑Αργεντινή 4‑3: Χορταστικά συναρπαστικός ο πρώτος αγώνας στους 16 του Μουντιάλ

Έλαμψε το άστρο του 19χρονου Εμπαπέ που σκόραρε δυο φορές μέσα σε πέντε λεπτά

Από το NEWSROOM Δημοσίευση 30/6/2018 | 19:01

Δύο πρώην παγκόσμιες πρωταθλήτριες, η Γαλλία και η Αργεντινή, βρέθηκαν αντιμέτωπες στο Καζάν για την φάση των «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Η Γαλλία προηγήθηκε στο 13΄ με πέναλτι του Γκριεζμάν, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 9'.  Η Αργεντινή ισοφάρισε στο 41' με σουτ έξω από την περιοχή του Ντι Μαρία. Κανείς όμως δεν περίμενε την εξέλιξη που θα είχε ο αγώνας στο 2ο ημίχρονο

Λίγο μετά τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, η Αργεντική πέτυχε στο 48' την ανατροπή, όταν ο Μέσι σούταρε και ο Μερκάδο παρεμβλήθηκε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως στο 57' η Γαλλία ισοφάρισε σε 2-2 με «κεραυνό» του Παβάρ.

Στο 64' και στο 68' οι «τρικολόρ» έκαναν το 3-2 και πέτυχαν ανατροπή στην ανατροπή με δύο γκολ του κορυφαίου Εμπαπέ. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγουέρο μείωσε σε 4-3.

Η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν θα μάθει απόψε τον αντίπαλό της στα προημιτελικά, όπου θα βρει απέναντί της τον νικητή της αναμέτρησης Πορτογαλίας – Ουρουγουάης.

Γαλλία (Ντεσάν): Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Καντέ, Ματουϊντί (75' Τολισό), Πογκμπά, Γκριεζμάν (8' Φεκίρ), Ζιρού, , Εμπαπέ (89' Τοβέν).

Αργεντινή (Σαμπαόλι): Αρμάνι, Μερκάδο, Ρόχο (46' Φάσιο), Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία, Πέρεζ (66' Αγκουέρο), Παβόν (75' Μέσα), Μέσι.

Αθλητικά Νέα Χτες
Το κατέκτησαν στην Ουγγαρία στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών τερματίζοντας σε 7:31.94 πίσω από το πλήρωμα της Ρουμανιας