Νεό ρεκόρ καριέρας για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο (μέχρι το επόμενο...)

Πέτυχε 39 πόντους κόντρα στους Ουίζαρντς, στην νίκη των Μπακς με 123-96

Δημοσίευση 24/12/2016 | 11:23

Απέναντι στους Ουίζαρντς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επιφύλασσε μια μαγική εμφάνιση.

Ο έλληνας άσος άγγιξε τους 40 πόντους, πέτυχε 39, έκανε ρεκόρ καριέρας, και γνώρισε την αποθέωση από τους φίλους των Μπακς. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 39 πόντους με 12/19 σουτ, 15/17 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο και όλα αυτά σε 33 λεπτά συμμετοχής με τον Τζέισον Κιντ να τον αποσύρει από το παιχνίδι περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα.

Με τέτοια εμφάνιση από τον Γιάννη οι Μπακς δεν θα μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο από το να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση 123-96.

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Γουέστμπρουκ. Τριπλ-νταμπλ απέναντι στους Σέλτικς σταματώντας τους 45 πόντους, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο με τη Θάντερ να φτάνουν στη νίκη 117-112 εκτός έδρας.

Οι Σέλτικς έκαναν μια καλή αρχή αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα όταν ο Γουέστμπρουκ ξύπνησε.

Με ένα σερί έφερε τη Θάντερ μπροστά στο σκορ προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και θα το έκανε και πάλι προς το τέλος του αγώνα όταν με άλλο ένα σερί 10-0, εκ των οποίων πέτυχε τους οκτώ πόντους, και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα αποτελέσματα στους αγώνες του ΝΒΑ:

Ορλάντο Μάτζικ – Λος Άντζελες Λέικερς 109-90
(Πέιτον 25, Ιμπάκα 19, Βούτσεβιτς 11 – Κλάρκσον 18, Ράσελ 15, Γουίλιαμς 13)

Σάρλοτ Χόρνετς – Σικάγο Μπουλς 103-91
(Γουόκερ 20, Μπατούμ 20, Καμίνσκι 13 – Μπάτλερ 26, ΜακΝτέρμοντ 15, Γουέιντ 12)

Ντιτρόιτ Πίστονς – Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 113-119
(Χάρις 26, Καλντγουελ-Ποπ 25, Τζάκσον 17 – Ντουράντ 32, Κάρι 25, Τόμσον 17)

Κλίβελαντ Καβαλίερς – Μπρούκλιν Νετς 119-99
(Τζέιμς 19, Τόμσον 16, Λαβ 14 – Λόπες 16, Ντινγουιντι 13, Κιλπάτρικ 12)

Μπόστον Σέλτικ – Οκλαχόμα Θάντερ 112-117
(Τόμας 34, Χόρφορντ 23, Τζόνσον 17 – Γουέστμπρουκ 45, Καντερ 20, Σαμπόνις 20)

Νιου Όρλεαν Πέλικανς – Μαϊάμι Χιτ 91-87
(Ντέιβις 28, Χόλιντεϊ 22, Γκαλογουεϊ 11 – Ντράγκιτς 23, Γουίνσλοου 12, Τζόνσον 11)

Μινεσότα Τίμπεργουλβς – Σακραμέντο Κινγκς 105-109
(ΛαΒιν 40, Τάουνς 20, Γουίγκινς 15 – Κάζινς 32, Λοουσον 15, Κουφός 12)

Μιλγουόκι Μπακς – Ουάσιγκτον Ουίζαρντς 123-96
(Αντετοκούνμπο 39, Πάρκερ 21, Μπρόγκντον 17 – Γουόλ 18, Πόρτερ 18, Μόρις 14)

Μέμφις Γκρίζλις – Χιούστον Ρόκετς 115-109
(Κόνλεϊ 24, Ράντολφ 16, Γκασόλ 16 – Άντερσον 31, Γκόρντον 17, Χάρντεν 16)

Γιούτα Τζαζ – Τορόντο Ράπτορς 98-104
(Χέιγουορντ 23, Μακ 17, Γκόμπερτ 13 – Λοουρι 36, Ντε ΡΟζαν 24, Βαλανσιούνας 14)

Φίνιξ Σανς – Φιλαδέλφεια 76ερς 123-116

Ντενβερ Νάγκετς – Ατλάντα Χοκς 108-109
(Γκαλινάρι 21, Τσάντλερ 19, Μαντεϊ 17 – Σχρόντερ 27, Μιλσαπ 20, Μουσκάλα 13)

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς – Σαν Αντόνιο Σπερς 90-110
(Πολ 19, Σπέιτς 14, Φέλτον 13 – Λέοναρντ 27, Γκασολ 21, Γκριν 10)

Λος Άντζελες Κλίπερς – Ντάλας Μάβερικς 88-90
(Κρόφορντ 26, Ρίβερς 16, Ρέντικ 11 – Μπαρνς 24, Νοβίτσκι 17, Μάθιους 16)

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Ποινική δίωξη για κακούργημα στον Κωνσταντίνο Φλώρο για την επίθεση στον Γραμμένο