E-Daily

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Φέντερερ και πέρασε στον τελικό του ATP Finals

6-3 και 6-4 τα σετ του αγώνα

Από το NEWSROOM Δημοσίευση 16/11/2019 | 18:19

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κοντραρίστηκε με τον θρύλο του τένις, Ρότζερ Φέντερερ στον πρώτο ημιτελικό για τα ATP Finals του Λονδίνου. Το τέλος του αγώνα βρήκε τον Έλληνα αθλητή με τη νίκη και σκορ 2-0 σετ (6-3, 6-4).

Ήταν η τέταρτη φορά που ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης) αντιμετώπισε τον GOAT Ρότζερ Φέντερερ (Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης), και η δεύτερη νίκη που κατάφερε.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και ήταν η πιο μεστή και ολοκληρωμένη εμφάνιση του Ελληνα τενίστα στη διοργάνωση και μάλιστα απέναντι στο ίνδαλμα του Ρότζερ Φέντερερ που έχει στην κατοχή του έξι τίτλους της κορυφαίας διοργάνωσης. Να σημειωθεί πως στο ATP Finals στο Λονδίνο αγωνίζονται κάθε χρόνο οι οκτώ πρώτοι τενίστες της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Τσιτσιπάς θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του απόψε μετά τον αγώνα μεταξύ του Αυστριακού Ντομινίκ Τιμ και του Γερμανού Αλεξάντερ Ζβέρεφ που ήταν και ο κάτοχος του τίτλου στη διοργάνωση το 2018.

Ο Ελληνας τενίστας ήταν αποφασισμένος για όλα και το απέδειξε από την πρώτη στιγμή που πάτησε στο κόρτ Eκανε μπρέικ μόλις στο 2ο γκέιμ του 1ου σετ και προηγήθηκε 2-0. Από εκεί και πέρα κράτησε το σερβίς του και με καλές επιστροφές κράτησε μακριά τον Φέντερερ από το να απαντήσει άμεσα.

Καθοριστικό ήταν το 7ο γκέιμ όπου Φέντερερ προηγήθηκε 40-0 και είχε τρία μπρέικ πόιντ, όμως, ο Τσιτσιπάς έσβησε και τα τρία και κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Κράτησε το προβάδισμα με 5-2 και τελικά πήρε το σετ με 6-3 κάνοντας το 1-0 σετ.

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Βραζιλία: Τη μαχαίρωσε μέχρι θανάτου... επειδή του δάγκωσε το δάχτυλο ενώ έκαναν σeξ

Κόσμος 16.04.2024
Ο δράστης ομολόγησε πως εκνευρίστηκε από το δάγκωμα στο δάχτυλο του χεριού του

Η ομιλία Μητσοτάκη στη διάσκεψη «Our Ocean Conference»

Πολιτική 16.04.2024
Ο πρωθυπουργός υποδέχτηκε σήμερα στο Μέγαρο Μαξίμου εκπροσώπους ιδρυμάτων που ειδικεύονται στην προστασία των ωκεανών

Τρόμος στην Κοπεγχάγη: Εργάτες σώζονται τελευταία στιγμή από τη φωτιά ‑ Δείτε βίντεο

Πολιτιστική καταστροφή στη Δανία από την πυρκαγιά στο εμβληματικό κτίριο

Βρετανία: Πήραν «κατά λάθος» διαζύγιο ‑ Το τραγικό λάθος των δικηγόρων

Το διαζύγιο για το ζευγάρι στη Βρετανία που μετρούσε 21 χρόνια κοινής ζωής, οριστικοποιήθηκε 21 λεπτά αφού πραγματοποίησαν την αίτηση

Φρίκη στη Βραζιλία: Ψαράδες εντόπισαν βάρκα με τουλάχιστον 20 σορούς σε προχωρημένη αποσύνθεση