E-Daily

Με το δεξί η Σάκκαρη στους Ολυμπιακούς Αγώνες ‑ Πέρασε στον επόμενο γύρο

Περιμένει να μάθει την επόμενη αντίπαλό της

Από το NEWSROOM Δημοσίευση 24/7/2021 | 09:47

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε ιδανικά στην πρώτη συμμετοχή της σε Ολυμπιακούς αγώνες, καθώς νίκησε σήμερα, στον 1ο γύρο, στο «Ariake tennis Park» του Τόκιο την Εσθονή, Ανέτ Κονταβέιτ, με 2-0 σετ και συνεχίζει την πορεία της στο τουρνουά.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη, με όπλο το σερβίς, κατάφερε να κάμψει δύσκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 28 στον κόσμο, με 7-5 σε 49 λεπτά, ενώ στο δεύτερο σετ κατάφερε να επικρατήσει με 6-2, και μάλιστα μια ημέρα πριν από τα γενέθλιά της.

Στο 2ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θ' αντιμετωπίσει την Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία, η οποία επικράτησε με 2-0 (6-3, 6-3) της Γιαπωνέζες Ναό Χιμπίνο. Να σημειωθεί πως οι δυο αθλήτριες έχουν πλούσια προϊστορία, μιας και έχουν αναμετρηθεί συνολικά δέκα φορές. Με τη σημερινή νίκη της η Σάκκαρη μετράει, πλέον, έξι νίκες, έναντι τεσσάρων της Κονταβέιτ.

Στο 2ο σετ η Κόνταβεϊτ, μπόρεσε να παραμείνει ανταγωνιστική για μόλις τέσσερα γκέιμ (2-2), καθώς στη συνέχεια η Σάκκαρη βρήκε break και hold παίρνοντας προβάδισμα με 4-2. Η 25χρονη πρωταθλήτρια μπορεί να συνέχιζε να μην έβρισκε 1ο σερβίς (36%), όμως ήταν εντυπωσιακή στους κερδισμένους πόντους στο 2ο, έχοντας χάσει μόλις έναν πόντο μέχρι εκείνο το σημείο (13/14).

Στη συνέχεια, παρά το γεγονός ότι η Κόνταβεϊτ κατάφερε να σβήσει τριπλό break-point (0/40), η Σάκκαρη βρήκε τον τρόπο να οδηγήσει την Εσθονή σε λάθη και να φτάσει σε ένα ακόμη break (5-2) και αργότερα να κλείσει το σετ και να κατακτήσει την 1η νίκη της καριέρας της σε Ολυμπιακούς αγώνες.

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Λάθος συναγερμός: Η UEFA ενημέρωσε την ΕΠΟ πως δεν υπάρχει θετικό δείγμα ντόπινγκ Έλληνα ποδοσφαιριστή

Η πρόγνωση του meteo και η ανάρτηση Τσατραφύλλια για τις επόμενες ημέρες

Παγκόσμια ανησυχία: Το Ισραήλ σχεδιάζει να επιτεθεί σε ιρανικούς πυρηνικούς αντιδραστήρες

Κόσμος Χτες
Απίστευτη αποκάλυψη από πρώην πράκτορα της Μοσάντ

Politico: Το Κίεβο οδεύει προς την ήττα ‑ Ο Πούτιν πιο κοντά από ποτέ στον στόχο του

Κόσμος Χτες
Ζοφερό κοκτέιλ στην κουρασμένη από τον πόλεμο χώρα - Η βοήθεια από τη Δύση καθυστερεί, οι νέοι είτε είναι στα κλαμπ είτε έχουν εγκαταλείψει, ενώ ο Πούτιν δείχνει να μην έχει να χάσει τίποτα

Πασχαλινό ωράριο: Πότε ξεκινάει ‑ Τι ώρες θα λειτουργήσουν τα καταστήματα

Ελλάδα Χτες
Στις 25 Απριλίου θα κάνει πρεμιέρα το εορταστικό ωράριο των καταστημάτων για την περίοδο του Πάσχα

Χάος σε Ντουμπάι, Ομάν, Μπαχρέιν και Κατάρ από τις βροχοπτώσεις‑ρεκόρ ‑ Αδιανόητες εικόνες στα εμπορικά κέντρα

Κόσμος Χτες
Κάτω από το νερό το αεροδρόμιο του Ντουμπάι - Σ΄ένα 24ωρο η ποσότητα νερού που έπεσε αντιστοιχεί σε δύο χρόνια βροχής - Στο Ομάν 19 άνθρωποι έχουν χάσει τη ζωή τους

Θεσσαλονίκη: Αναμορφωτικά μέτρα σε ανήλικους που λήστεψαν καθηγητή λυκείου έξω από σχολείο

Ελλάδα Χτες
Για την ίδια υπόθεση κατηγορείτο ένας ακόμη ανήλικος που απηλλάγη της κατηγορίας

Υπουργείο Ανάπτυξης: Στο στόχαστρο της ΕΕ οι influencers