E-Daily

Πρόκριση‑θρίλερ με αμφιλεγόμενα σφυρίγματα και VAR για Ισπανία και Πορτογαλία

Τα αποτελέσματα Ισπανία - Μαρόκο 2-2 και Ιράν - Πορτογαλία 1-1

Από το NEWSROOM Δημοσίευση 25/6/2018 | 23:15

Ο 2ος Ομιλος του Μουντιάλ αποδείχθηκε γεμάτος ανατροπές και εκπλήξεις, καθώς στις καθυστερήσεις των δύο αγώνων κρίθηκε η πρόκριση στη φάση των 16. Το Ιράν ήταν η άτυχη ομάδα της αποψινής βραδιάς, καθώς κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή έχασε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στον αγώνα Ιράν - Πορτογαλία το σκορ είχε ανοίξει με εκπληκτικό πλασέ  ο Κουαρέσμα στο 45' δίνοντας το προβάδισμα στην Πορτογαλία. Οι Ιρανοί συνέχισαν να πιέσουν, και μάλιστα ο τερματοφύλακάς τους έπιασε πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Όταν στις καθυστερήσεις του αγώνα το VAR έδωσε στους Ιρανούς πέναλτι, η ψυχολογία τους άλλαξε. Αν και ο Ανσαριφάρντ ισοφάρισε σε 1-1 στο 93ο λεπτό, αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Ιρανούς. Κι αυτό γιατί ακριβώς εκείνη τη στιγμή, στον άλλο αγώνα του ομίλου στο Καλίνιγκραντ σημειώνονταν επίσης γκόλ.

Στον αγώνα Ισπανία - Μαρόκο το σκορ είχε ανοίξει από νωρίς. Ο Μπουταϊμπ στο 14' εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ινιέστα και πλάσαρε τον Ντε Χέα για το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα όμως επανήλθε ισορροπία όταν στο 19' μετά από ασίστ του Ινιέστα ο Ίσκο ισοφάρισε σε 1-1. Στο 81' ο Εν Νεσίρι πέτυχε το 1-2 για το Μαρόκο και λίγο πριν την εκπονή ισοφάρισε ο Άσπας για τους Ισπανούς. Αυτό ακριβώς το γκολ ήταν κι εκείνο που γκρέμισε τα όνειρα των Ιρανών.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου έχει ως εξής:
Ισπανία 5 βαθμοί
Πορτογαλία 5 βαθμοί
Ιράν 4 βαθμοί
Μαρόκο 1 βαθμός

Στην επόμενη φάση τα ζευγάρια θα είναι Ισπανία-Ρωσία (την Κυριακή 1/7 στις 17.00) και Ουρουγουάη-Πορτογαλία (το Σάββατο 30/6 στις 21.00)

ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Βραζιλία: Τη μαχαίρωσε μέχρι θανάτου... επειδή του δάγκωσε το δάχτυλο ενώ έκαναν σeξ

Κόσμος 16.04.2024
Ο δράστης ομολόγησε πως εκνευρίστηκε από το δάγκωμα στο δάχτυλο του χεριού του

Η ομιλία Μητσοτάκη στη διάσκεψη «Our Ocean Conference»

Πολιτική 16.04.2024
Ο πρωθυπουργός υποδέχτηκε σήμερα στο Μέγαρο Μαξίμου εκπροσώπους ιδρυμάτων που ειδικεύονται στην προστασία των ωκεανών

Τρόμος στην Κοπεγχάγη: Εργάτες σώζονται τελευταία στιγμή από τη φωτιά ‑ Δείτε βίντεο

Πολιτιστική καταστροφή στη Δανία από την πυρκαγιά στο εμβληματικό κτίριο

Βρετανία: Πήραν «κατά λάθος» διαζύγιο ‑ Το τραγικό λάθος των δικηγόρων

Το διαζύγιο για το ζευγάρι στη Βρετανία που μετρούσε 21 χρόνια κοινής ζωής, οριστικοποιήθηκε 21 λεπτά αφού πραγματοποίησαν την αίτηση

Φρίκη στη Βραζιλία: Ψαράδες εντόπισαν βάρκα με τουλάχιστον 20 σορούς σε προχωρημένη αποσύνθεση