E-Daily Τα Νέα της ημέρας και ότι σου κάνει κλικ!
LOL Feed OMG Feed Retro Feed A-List Feed LGBTQI+ Feed
E-Daily

Με το ζόρι και με «σεληνιασμένο» Κριστιάνο η Πορτογαλία

Ένα γκολ του μεγάλου της αστέρα ήταν αρκετό για τη νίκη με 1-0 κόντρα στο Μαρόκο

Δημοσίευση 20/6/2018 | 17:21

Μπορεί να μην έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο, μπορεί στο τέλος να αγχώθηκε για να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά χάρη στο τέταρτο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στη διοργάνωση, η Πορτογαλία νίκησε με 1-0 το Μαρόκο, στα πλαίσια του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ένα τέρμα που αποδείχθηκε αρκετό για το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος να κρατήσει τους πολύτιμους 3 βαθμούς και να βρίσκεται κοντά στην πρόκριση, στους «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας. Αντίθετα, η βορειοαφρικανική χώρα, με τη δεύτερη ήττα της στο τουρνουά, είπε από τώρα «αντίο» και το τελευταίο παιχνίδι με την Ισπανία θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Κριστιάνο έγινε ο πρώτος Ευρωπαίος σκόρερ με τη φανέλα της εθνικής του ομάδας, καθώς έφτασε τα 85 τέρματα, ενώ έγινε μόλις ο δεύτερος Πορτογάλος που πετυχαίνει τουλάχιστον τέσσερα τέρματα σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο, μετά τον Εουσέμπιο το 1966 στην Αγγλία, ο οποίος είχε πετύχει εννέα. Ωστόσο, με τους ρυθμούς που βρίσκει δίχτυα, ακόμη και αυτή η επίδοση δεν μοιάζει αδύνατη. Τουλάχιστον για αυτόν...

Επιπλέον, επαληθεύτηκε ακόμη μια παράδοση, η οποία θέλει τους Πορτογάλους να είναι αήττητοι, όποτε πηγαίνουν προηγούμενοι στο ημίχρονο των αγώνων.